Я ознайомився із Політикою конфіденційності та даю свою згоду на обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності Згоден
Благодійна організація «Фонд Ріната Ахметова»
Горячая линия:
0800 509 001 Пн-Пт, с 9.00 до 18.00
Новини Повернутися до списку новин
12.04.2013 | Київ

«Бажаєш допомогти дитині – допоможи її родині»: у Києві презентували результати пілотного проекту «Збережемо дитині родину»

Поділіться цією новиною

Сьогодні, 12 квітня 2013 року, у Міністерстві соціальної політики України відбулась презентація результатів пілотного проекту «Збережемо дитині родину», який реалізується фондом Ріната Ахметова «Розвиток України» в партнерстві з Донецькою міською радою та Міжнародною організацією «HealthRightInternational».У фокусі проекту – профілактика соціального сирітства, адже щорічно близько 8000 дітей в країні потрапляють до інтернат них закладів за   причини поз буття їх мам та тат батьківських прав. Проект складається із трьох розділів та спрямован на забезпечення комплексного підходу  до вирішення питань результативної роботи з профілактики сирітства, розвитку родинних форм виховання дітей-сиріт та дітей, що позбавлені батьківської опіки, удосконалення системи соціальної роботи з родинами, які знаходяться у скрутних життєвих обставинах.

«Бажаєш допомогти дитині – допоможи її родині»: у Києві презентували результати пілотного проекту «Збережемо дитині родину»
ФОТОГАЛЕРЕЯ 1 фото

Відкриваючи засідання, керівник забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з захисту прав дитини Людмила Волинець повідомила, що Асоціація міст України вийшла з ініціативою провести всеукраїнську зустріч голів міст з питань захисту прав дитини. «Мова буде йти про інтереси та права дитини. Значення законодавчої бази величезне, але значення міського самоврядування переоцінити неможливо. Без розуміння голови, його заступників жодна добра справа у місті не буде реалізована. Вкрай важливо вийти із термінології, яка не позначає дій, яка доволі часто завантажує ефіри, наради, засідання. Тут важливий досвід Донецька. В цьому місті успішно співпрацюють соціально відповідальний бізнес та міські органи влади. Єднаються усі можливі ресурси для вирішення розвитку соціальних проектів, зокрема, родинних форм виховання, створення соціальних квартир та інше. Тут ми отримуємо відповіді практично «в десятку» - ми отримуємо законодавчий акт, який буде працювати на 100%. Тому для нас важливий кожен голова, який вирішує проблему як зробити так, щоб дитині стало краще».

Проект «Збережемо дитині родину», дійсно, демонструє результати: в Донецьку зросла на 400% кількість родин, які знаходяться у полі зору Центру соціальних служб, й на 200% кількість родин, знятих з обліку, у зв’язку з позитивним результатом. Про це повідомив заступник міського голови Донецька Валентин Лактіонов. За його словами, в результаті ефективної соціальної допомоги родинам, що знаходяться у скрутних життєвих обставинах, у 2012 році зменшилось на 38% кількість дітей, у відношенні яких батьки були позбавлені батьківських прав. За рік реалізації проекту соціальні працівники державних та громадських організацій допомогли подолати життєві труднощі 497 родинам, в яких виховуються діти.

Дар’я Кас’янова, керівник напряму «Тепло родини» фонду Ріната Ахметова «Розвиток України»: «На протязі 6 років фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» працює над проектами, що спрямовані на розвиток родинних форм виховання дітей-сиріт та дітей, що позбавлені батьківської опіки, національного всиновлення. Однак ця робота з наслідками. Бажаєш допомогти дитині – допоможи його родині. Цим принципом ми керувалися, коли запускали пілотний проект «Збережемо дитині родину». Адже головні причини, з яких діти потрапляють до інтернат них закладів при живих батьках, - це соціальне неблагополуччя родин та запізнє реагування на кризові ситуації. В минулому році в Україні з’явилось 12 тисяч соціальних працівників. Однак, нажаль, не має ефективних методик й технологій. Це пов’язано з тим, що соцпрацівник приходить до родини на тій стадії, коли кращій варіант – вилучити дитину із родини з метою її безпеки. Виникають проблеми з реабілітацією, реінтеграцією дитини, поверненням її до біологічної родини. Саме тому виник проект «Збережемо дитині родину». Тому наш фокус – профілактика соціального сирітства, коли родині ще можна допомогти».

Реалізації проекту передувала цілеспрямована робота з залученням у тому числі європейських експертів, зокрема досвідом ділились Наталя Умарова та Олександр Кочубей, а також фахівці Міжнародної організації «Право на здоров’я» (HealthRightInternational) із України та Санкт-Петербургу.

Під час сьогоднішній презентації залучений експерт й керівник регіонального центру Естонії «Дитині – свій дім» Наталя Умарова зазначила, що досвід цього пілотного проекту можна запозичувати іншим областям України. В Естонії вже налагоджена соціальна мережева робота з дітьми – співпрацюють й діляться інформацією усі рівні: медичні заклади, школи, поліція, соціальні працівники, громадські організації.

Віце-мер міста Нарва (Естонія) Тетяна Пацановська, розповідаючи про досвід свого міста, відмітила, що естонія також на початку пройшла дорогу, коли потрібно було налагодити систему раннього виявлення й сповіщення, поки родина ще не в стані глибокої кризи. Тепер вже в місті Нарва цілий комплекс закладів й послуг спрямован на роботу з дітьми. Зокрема, тут навіть існують класи для дітей, що втратили інтерес до навчання, так названі «корекційні класи», на базі загальноосвітніх шкіл. Адже 90% дітей не закінчують школу з причини проблем у родині. «У 2012 році у нас не закінчили (-й клас тільки 3 підлітка. З рештою дітей працюють спеціально навчені педагоги. Також існує послуга швидкої соціальної допомоги родинам регіону – з ними працюють юристи, психологи й навіть спеціально залучений психіатр. Адже одна з найгостріших проблем, яка постає зараз, - це зростаюча кількість психічних розладів у дорослих та дітей», - зазначила Тетяна Пацановська.

Нагадаємо, що на протязі минулого року у Донецьку у межах проекту «Збережемо дитині родину» був створений ряд соціальних об’єктів.  Відкрито перший в області недержавний «Центр матері та дитини» для тимчасового перебування вагітних жінок, та жінок, у яких є немовля, з метою запобігти відмови від дітей. Центр розраховано на одночасне перебування до 10 матерів з дітьми. У зв’язку з зменшенням кількості безпритульних дітей в минулому році був створений Центр соціально-психологічної реабілітації дітей на 45 місць. Сьогодні робота Центру трансформується у роботу з надання допомоги й дитині й родині, спільно з фахівцями Центру соціальних служб, які допомагають батькам у вирішенні складних проблем й подалання негативної ситуації.

У листопаді минулого року було відкрито соціальну квартиру для підлітків із ролин, що знаходяться у складних життєвих обставинах (14-18 років), для дітей-сиріт, що позбавлені батьківського піклування, з метою надання можливості тимчасового перебування й соціально-психологічної реабілітації й адаптації на час вирішення труднощів в їх родинах, або пошуку нових родин, підготовки до самостійного життя. Соціальна квартира розрахована на 8 підлітків. Як форма соціальної реабілітації, соціальна квартира є альтернативою дитячим притулкам та інтернатам. Вона вирішує декілька задач: надання притулку, харчування, соціально-психологічної та педагогічної допомоги неповнолітнім; створення умов для проживання, навчання, соціалізації згідно з потребами підлітків, розвитку відповідальності, самостійності й ініціативи; допомога у подоланні кризи у родинах; у випадках, коли відтворення дитячо-батьківських відносин неможливо, підготовка підлітків до самостійного життя, розміщення у прийомних родинах або, як виключення, в інтернатах.

Загальний бюджет проекту «Збережемо дитині родину» за 2011- 2012 роки становив 6 млн. грн.. Бюджет цього року – 3 млн. грн..

Повернутися до списку новин
Прес-реліз
Контакти
Гаряча лінія:
0 800 509 001
Інша контактна інформація
Использование/копирование фото и видео контента, размещенного на сайте fund.fdu.org.ua, возможно с разрешения редакции сайта: press@fdu.org.ua